W tym tygodniu w PE: Budżet UE na 2018, Brexit, futbol i podatki

© Parlament Europejski

Od walki z terroryzmem po poprawę odpowiedzialności za środowisko - przeczytaj, czym zajmie się Parlament Europejski w tym tygodniu.

Budżet UE na 2018 rok
W środę, 27 września, posłowie zagłosują nad budżetem Unii na 2018 rok. Posłowie chcą cofnięcia cięć dokonanych przez Radę (państwa członkowskie) i zwiększenia środków na programy badawcze i walkę z bezrobociem młodych.
Aktualna sytuacja gospodarcza w UE oraz wdrożenie jednolitej polityki pieniężnej - to tematy spotkania posłów z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim w poniedziałek, 28 września.

Prokuratura Europejska
W czwartek, 28 września, posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich zagłosują w sprawie utworzenia Prokuratury Europejskiej. Ma ona być niezależnym organem Unii mającym uprawnienia (obwarowane warunkami) w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych oraz wnoszenia i popierania oskarżeń dotyczących nadużyć i innych przestępstw na szkodę interesów finansowych UE. Prokuratura ma jednoczyć wysiłki krajowe i ogólnoeuropejskie, które podejmuje się w UE w celu ścigania nadużyć.

Football leaks
We wtorek, 26 września, przedstawiciele FIFA, UEFA i stowarzyszenia agentów piłkarskich spotkają się z posłami ze specjalnej komisji ds. prania pieniędzy, unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania. W wysłuchaniu weźmie udział także jeden z dziennikarzy, który ujawnił aferę Football Leaks.

Brexit
W czwartek, 28 września, przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych spotkają się, by w kontekście planowanej rezolucji PE przedyskutować negocjacje ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Parlament Europejski odegra kluczową rolę w procedurze, ponieważ umowa o wystąpieniu nie może wejść w życie bez jego zgody.

Relokacja osób ubiegających się o azyl
W poniedziałek, 25 września, służby prawne Parlamentu Europejskiego przedstawią Komisji Wolności Obywatelskich orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, który 6 września br. oddalił skargi Słowacji i Węgier przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji ubiegających się o azyl.

Turystyka
W środę, 27 września, posłowie i eksperci będą rozmawiać w Parlamencie Europejskim o tym, jakie korzyści i wyzwania może przynieść rozwój turystyki. Konferencję otworzy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

 

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności