Zapowiedź sesji plenarnej: Brexit, cyberprzestępczość, Ryanair

© European Parliament

Na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie odniosą się do postępu w negocjacjach ws. Brexit. Poza tym wśród tematów m.in. cyberprzestępczość i odwołane loty Ryanaira.

We wtorek posłowie przyjmą rezolucję poświęconą postępom w negocjacjach w sprawie Brexitu. Do tej pory odbyły się cztery rundy rozmów. Chociaż Parlament Europejski nie bierze udziału w rokowaniach, to odegra kluczową rolę w procedurze, ponieważ umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z IE nie może wejść w życie bez jego zgody. Unia Europejska podkreśliła już, że chce znaczącego postępu w kluczowych dziedzinach (prawa obywateli, zobowiązania finansowe i sprawa Irlandii) zanim rozpoczną się rozmowy o przyszłych stosunkach UE i UK.

Reformy telekomunikacyjne mają na celu wyposażenie UE w sieci o bardzo dużej przepustowości. Europosłowie oczekują ustanowienia obowiązkowego systemu ostrzegania obywateli w przypadku katastrof i potencjalnego wyeliminowania opłat za połączenia międzynarodowe w obrębie UE. 

Europosłowie skupią się również na cyberprzestępczości. Chcą większych inwestycji w cyberbezpieczeństwo, większej świadomości publicznej i lepszej edukację społeczeństwa, a także więcej transgranicznej wymiany informacji. 

Parlament ma zatwierdzić utworzenie Prokuratury Europejskiej odpowiedzialnej za ochronę pieniędzy podatników i zwalczanie oszustw. 

Prawodawcy przyjrzą się też liniom lotniczym Ryanair oraz temu czy ostatnia runda odwołań lotów dotycząca około 400 000 podróżnych nie narusza praw pasażerów. 

Ponadto nominowani do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli zostaną oficjalnie zaprezentowani komisjom parlamentarnym.

Szczegółowa agenda pierwszej październikowej sesji plenarnej dostępna jest tutaj.

 

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności