Październikowa sesja plenarna w skrócie: Brexit, Katalonia, prawa pasażerów

© Parlament Europejski

Brak postępów w rozmowach ws. Brexitu, Katalonia, lepsza ochrona praw pasażerów i pracowników. Przeczytaj skrót z najważniejszych debat i głosowań październikowej sesji plenarnej.

We wtorek posłowie skrytykowali brak wystarczających postępów w negocjacjach ws. Brexitu w kluczowych obszarach: prawa obywateli, zobowiązaniach finansowych i w sprawie Irlandii. Parlament Europejski odgrywa kluczową rolę w procedurze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ponieważ umowa o wystąpieniu nie może wejść w życie bez jego zgody.

W środę posłowie i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, dyskutowali o „konstytucji, praworządności i praw podstawowych w Hiszpanii w świetle wydarzeń w Katalonii”. "Parlament Europejski wzywa do spokoju i głębokiego zastanowienia, które zachęcą do dialogu w Hiszpanii" - stwierdził w oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

W środę Parlament Europejski zablokował propozycję Komisji Europejskiej wyłączającą niektóre chemikalia występujące w pestycydach z listy substancji zaburzających działanie układu hormonalnego. Tego samego dnia Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów, które mają usprawnić przekazywanie danych pasażerów statków i przyspieszyć akcje ratunkowe. 

W środę, w związku z kolejna rundą rozmów klimatycznych w Bonn (16-17 listopada br.) posłowie wezwali do wprowadzenia ambitniejszych celów klimatycznych i skuteczniejszych instrumentów politycznych, realizowania postanowień porozumienia klimatycznego z Paryża.

We wtorek posłowie wezwali w rezolucji do zaostrzenia środków mających na celu walkę z atakami cybernetycznymi na krytyczną infrastrukturę albo wpływającymi na procesy demokratyczne (np. wybory) oraz walkę z nadużyciami seksualnym w sieci.

Tego samego dnia posłowie wezwali do wzmocnienia ochrony pasażerów i pracowników linii lotniczych w kontekście odwołania przez linie Ryanair kilkunastu tysięcy lotów.

W czwartek Parlament Europejski przegłosował utworzenie Prokuratury Europejskiej, która ma prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw godzących w unijny budżet.

Edukacja, wzmocnienie pozycji ekonomicznej i udziału w podejmowaniu decyzji oraz lepszy dostęp do usług na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to niektóre ze środków mających na celu walkę z małżeństwami nieletnich, które posłowie zaproponowali w rezolucji w środę.

W czwartek posłowie przyjęli rezolucję, w której stwierdzili, że państwa członkowskie UE powinny poprawić warunki panujące w więzieniach oraz zająć się ich przeludnieniem w celu ochrony zdrowia więźniów, wspomagania resocjalizacji oraz zapobiegania ryzyku radykalizacji.

 

© Parlament Europejski, 2017

zobacz wszystkie
Projekt i realizacja:
© 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności